MONONUKLEÓZA
Mononuleóza - recepty, rady lékaře
Infekční mononukleóza je virové onemocnění, v jehož průběhu dochází v krvi k přechodnému zmnožení určitého druhu bílých krvinek (mononukleárů). Původcem choroby je virus Epsteina a Barrové – zkráceně EB virus. EB virus spolu s viry způsobujícími např. opar rtu nebo plané neštovice patří do skupiny herpetických virů. Jejich základní vlastností je, že po nákaze v lidském těle doživotně přežívají. Většina nákaz probíhá bez jakýchkoliv známek choroby, k onemocnění dochází jen u části nakažených osob. Pro jeho rozvoj má zásadní význam schopnost pacienta bránit se infekci.
Mononukleóza se projevuje nápadnou únavou až vyčerpaností, bolestí hlavy, bolestmi ve svalech, zimnicí, pocením a zvýšenou teplotou. Toto počáteční stadium trvá u dětí jen několik dnů, u dospělých však někdy dva až tři týdny. Pak se dostaví typické projevy nemoci: horečka, angína zpravidla s povlaky na mandlích a zduření lymfatických uzlin. Nemocný pociťuje pálení v krku, bolest při polykání a mívá suché až rozpraskané rty. Zduří také lymfatické uzliny na krku a pod dolní čelistí. Někdy si nemocný nahmatá zvětšené uzliny rovněž v podpaždí či v tříslech. Někdy pacient pociťuje nepříjemný tlak v pravém podžebří, který způsobují zvětšující se játra. Oční víčka bývají oteklá a oční bělmo lehce nažloutlé.
Podezření na infekční mononukleózu potvrdí laboratorní vyšetření krve – příznačné změny krevního obrazu (zmnožení mononukleárů), v séru nemocného se přechodně objevují neobvyklé protilátky. Zpravidla jsou pozitivní také jaterní testy, které svědčí o poškození jater.
Jak dochází k nákaze?
Ačkoliv se onemocnění nazývá infekční mononukleóza, nakažlivost nemocných osob je malá. Klasickým způsobem přenosu je těsný styk, kdy k němu dochází slinami obsahujícími virus. Mononukleóza se označuje jako tzv. nemoc z líbání, což ukazuje možný způsob přenosu u dospívající populace. V úvahu přichází i nepřímý přenos rukama nebo předměty čerstvě potřísněnými slinami. Vzácně se nákaza může přenést též transfuzí krve.
Zdrojem nákazy zpravidla není nemocný, nýbrž zdravá osoba, vylučující virus slinami.
Po nákaze vzniká doživotní imunita, proto lze mononukleózou onemocnět pouze jedenkrát v životě.
Doc. MUDr. Jiří Vaništa, CSc., Diety při onemocnění mononukleózou, kap. Poučení pro nemocné – výňatek
Doporučená dieta
Kakaový chlebíček s jablky (4 porce)
200 g jablek, 20 g krupice, 2 vejce,50 g cukru, kakao, olej a mouka na formu, 10 g moučkového cukru
Oloupaná jablka vykrájíme, jemně nastrouháme a doplníme krupici. Z bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme cukr, žloutky, kakao a jablka s krupicí. Vše lehce promícháme, naplníme do vymazané a vysypané chlebíčkové formy a pečeme v mírně vyhřáté troubě. Hotový moučník sypeme moučkovým cukrem.
Tamara Starnovská, Diety při onemocnění mononukleózou, kap. Receptář – ukázka
Odpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při onemocnění mononukleózou. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč
Komentářů |
|