Home ATOPICKÝ EKZÉM
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

ATOPICKÝ EKZÉM

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Atopický ekzém - recepty, rady lékaře

Atopický ekzém (atopická dermatitida) patří mezi velice úporná kožní onemocnění, provázená silným svěděním, zejména v noci. Pojí se s ním i časté poruchy spánku a psychická rozladěnost pacienta. Kůže atopiků je bledá, suchá, drsnější a citlivá k zevnímu podráždění (pot, chlad, umělé tkaniny, čisticí a prací prostředky, kosmetické přípravky). Atopický ekzém se často objevuje již během prvního roku života, kdy převládá lokalizace hlavně na hlavě, nebo forma generalizovaná (rozšířená po celém těle). V dalším dětském věku, v dospívání a u dospělých bývají ekzematická ložiska rozmístěna převážně v tzv. predilekčních (nejčastěji napadaných) oblastech – obvykle na krku, šíji, zápěstích, v loketních a podkolenních jamkách. Pacienti s atopickým ekzémem jsou mnohdy psychicky labilní a mívají komplexy méněcennosti, na jejichž vzniku má značný podíl právě dlouhé trvání onemocnění spojené s nepříjemným svěděním a estetickými změnami. Kůže bývá často zarudlá, rozškrábaná, s jizvičkami, mnohdy dochází k tzv. lechenifikaci – zhrubnutí ložisek, kůže se stává jakoby vrásčitou. Nemoc znamená také omezení při volbě povolání.

Bohužel přes všechny snahy zůstává patogeneze (souhrn procesů, které vedou ke vzniku choroby) atopické dermatitidy stále ještě nejasná.

Co se při tomto onemocnění děje v lidském těle?

I když se dominantní projevy onemocnění manifestují na kůži, můžeme říci, že atopický ekzém postihuje organismus jako celek. Cílená vyšetření ukazují na imunologický základ choroby, přesný mechanismus jejího vzniku však není dosud znám. Atopický ekzém je často spojen s alergií – například sennou rýmou nebo průduškovým astmatem. U některých pacientů s atopickou dermatitidou mají význam pylové a roztočové alergeny – hlavně v případě sezónního výskytu onemocnění.

Nedílnou součástí terapie se stává rovněž úprava životosprávy, která musí být zcela individuální. Organismus pacienta atopickou dermatitidou nesmí být přehříván ani prochlazován – pot i chlad bývají příčinou zhoršení stadia onemocnění. Určitý význam má také dieta s omezením citrusových plodů (a jiného aromatického ovoce), alkoholu a kořeněných jídel.

MUDr. Pavel Burket, Diety při onemocnění atopickým ekzémem, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Sýrový nákyp(4 porce)

200 g tvrdého sýra (Eidam), 20 g hladké mouky, 120 g mléka, 2 vejce, sůl, olej a strouhanka na formu

Z mléka a hladké mouky uvaříme kaši. Po vychladnutí vmícháme žloutky, nastrouhaný sýr, osolíme a opatrně přidáme tuhý sníh z bílků. Vzniklou hmotou naplníme vymazanou a strouhankou vysypanou formu a zakryjeme alobalem. Vaříme asi 30 minut ve vodní lázni. Nákyp můžeme rovněž zapéci v troubě.

Tamara Starnovská, Diety při onemocnění atopickým ekzémem, kap. Receptář – ukázka

Diety při onemocnění atopickým ekzémemOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při onemocnění atopickým ekzémem. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz