ANOREXIE, BULIMIE
Mentální anorexie a bulimie - recepty, rady lékaře
Pro mentální anorexii je typické snižování váhy, které si dotyčná osoba sama způsobuje různými metodami. Vyhýbáním se jídlu počínaje, dietami, zvracením, užíváním močopudných prostředků, projímadel nebo látek podporujících hubnutí konče. Anorektici téměř nejedí a proto ve velmi krátké době výrazně zhubnou. Tělesná hmotnost u nich bývá snížena nejméně o 15% předpokládané váhy (nebo BMI je nižší než 17,5). Trvale mají strach z tloušťky. Nutkání udržet si nízkou váhu je přímo neodolatelné. Hodně cvičí nebo chodí, často až do úplného vyčerpání. Díky rozsáhlé hormonální poruše ženy přestávají menstruovat, u mužů dochází ke ztrátě sexuálního zájmu a potence. Vznikne-li nemoc už v dětství, dochází k opoždění puberty nebo dokonce k jejímu zastavení. Anorexie často začíná jako nevinná dieta, která může končit v bezútěšném začarovaném koloběhu: jídlo – zvracení – diety – cvičení – přejídání …
Mentální bulimie začíná později, často se z mentální anorexie vyvíjí. Charakteristické jsou pro ni opakované, nezvladatelné záchvaty přejídání, při kterých jsou konzumovány enormní dávky jídla během velmi krátké doby. Lidé s touto poruchou přehnaně kontrolují svoji tělesnou váhu, která však díky přejídání nijak dramaticky neklesá. Neustále se zabývají jídlem, a přestože ho nechtějí, neodolatelně po něm touží. Následuje snaha zbavit se nežádoucí kalorické zátěže různými způsoby: zvracením, zneužíváním projímadel, močopudných prostředků, anorektik nebo hladovkami či přísnými dietami.
Strach z tloušťky je stále přítomný. Síla k cvičení už většinou chybí.
Uvádí se, že poruchy příjmu potravy jsou psychickým onemocněním s největším procentem úmrtnosti. Jsou léčitelné a vyléčitelné?
Léčba poruch příjmu potravy bývá efektivní za předpokladu, že pacient je ochoten spolupracovat a že se podaří zvolit správná komplexní cesta, která v sobě zahrnuje jak psychoterapii vhodnou léčbu pomocí léku, tak úpravu stravovacích zvyklostí. Nejtěžším a nejdůležitějším krokem v léčbě je přiznat si problém a mít odvahu požádat o pomoc. Mnoho nemocných i jejich příbuzných si bohužel myslí, že mít poruchu příjmu potravy je ostuda a hanba, nebo že se jim někdo snaží „udělat z dítěte blázna“. V žádném případě tomu tak není. Mentální anorexie i bulimie, stejně jako každá jiná nemoc, potřebují přiměřené léčení a motivovaného pacienta. Jedině tak jsou léčitelné a při dobré spolupráci všech zainteresovaných i vyléčitelné.
MUDr. Dagmar Benešová., Diety při onemocnění mentální anorexií a bulimií, kap. Poučení pro nemocné – výňatek
Doporučená dieta
Špagety s tuňákovou omáčkou (4 porce)
1 celé balení špaget, 2 konzervy (180 g) tuňáka ve vlastní šťávě, cibule, 350 g mražené zeleniny s kukuřicí, kečup, 100 g eidamu, olej, sůl
Špagety uvaříme podle návodu na obalu. Na oleji zpěníme na drobno nakrájenou cibuli, přidáme tuňáka, mraženou zeleninu, kterou jsem předtím asi 4 minuty povařili v mikrovlnné troubě s trochou soli, kečup dle chuti a vše důkladně prohřejeme. Hotovou směs dáváme na uvařené špagety a sypeme strouhaným sýrem.
Mgr. Lenka Mičová, Diety při onemocnění mentální anorexií a bulimií, kap. Receptář – ukázka
Odpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při onemocnění mentální anorexií a bulimií. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,-Kč
Komentářů |
|