DĚTSKÉ PRŮJMY

Tisk

Dětské průjmy - recepty, rady lékaře

Průjmové onemocnění patří mezi nejčastější obtíže u dětí všech věkových kategorií. Průjem znamená časté vyprazdňování řídké a vodnaté stolice, která může za určitých okolností obsahovat i příměs hlenu, krve a hnisu. Podle průběhu se rozlišuje na formu akutní a chronickou.

Častější akutní průjem vzniká náhle a mívá bouřlivý průběh. Trvá však krátce, obvykle jen několik dní. Mohou jej provázet i další příznaky. Nejčastěji bývá způsoben infekcí, na vzniku se mohou podílet také zkažené či nevhodné potraviny. Běžné jsou průjmy virové, provázené i příznaky současně probíhajícího onemocnění dýchacích cest, které se vyskytují převážně v zimních měsících. V létě se naopak objevují průjmy vyvolané různými typy bakterií. Produkty jejich metabolismu (toxiny) způsobují poruchy vstřebávání vody a minerálů ve střevu nebo přímo zánět střevní sliznice a její poškození.

Parazitární průjmy jsou v našich podmínkách méně obvyklé. Akutní průjem se může vyskytnout také při užívání některých léků, například antibiotik. Řídké a vodnaté stolice lze pozorovat i při potravinové alergii.

Přetrvává-li průjem navzdory běžným léčebným opatřením déle než dva týdny, jedná se o průjem chronický, který může signalizovat závažnější onemocnění. Kromě infekcí se sklonem k déletrvajícímu průběhu existují také choroby, u nichž lze zjistit nedostatek slizniční mikroflóry nutné ke správnému trávení. Za obtížemi se může také skrývat nesnášenlivost kravského mléka či lepku (součást obilovin). U větších dětí může přetrvávající průjem znamenat i projev idiopatického (bez známé příčiny) střevního zánětu. Příčin chronických průjmů je celá řada, proto správné stanovení diagnózy vyžaduje pečlivé vyšetření.

Jak se díváte na běžně doporučované lidové prostředky pro zastavení průjmového onemocnění, jako jsou čokoláda, mrkvový odvar, odvary z některých bylin apod.?

Z oněch vyjmenovaných lze doporučit pouze mrkvový odvar při léčbě kojeneckých průjmů. V počáteční fázi onemocnění, pokud dítě nezvrací, jím lze uhradit předpokládané množství tekutin. Při postupném zahušťování stolice se dá mrkvový odvar využít i k přípravě mléka, na které je dítě zvyklé.

Čokoláda není vhodná ani v rámci dietní léčby průjmů u větších dětí, hlavně pro svůj vysoký obsah tuků. Také účinnost různých bylinných odvarů je diskutabilní, navíc ještě hrozí i vznik alergických reakcí.

V každém případě by měl pacienta s průjmovým onemocněním vyšetřit dětský lékař, který posoudí jeho zdravotní stav a navrhne odpovídající léčbu.

MUDr. Daniela Tůmová, Diety při dětských průjmech, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Mrkvový salát s meruňkami (4 porce)

80 g mrkve, 120 g meruňkového kompotu, 10 g cukru, citron

Očištěnou mrkev uvaříme a dobře rozmačkáme vidličkou. Doplníme oloupané a drobně pokrájené kompotované meruňky. Přidáme citronovou šťávu, cukr, případně kompotovou šťávu a řádně promícháme.

Tamara Starnovská, Diety při dětských průjmech, kap. Receptář – ukázka

Diety při dětských průjmechOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při dětských průjmech. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."